Pomiń linki w menu

Jak pomagamy

Wszystkie nasze działania służą wspieraniu dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej - stwarzaniu im warunków do bezpiecznego, wszechstronnego rozwoju.

Jak możesz pomóc?

Możemy pomagać na wiele sposobów, w zależności od tego co mamy do zaoferowania i na co jesteśmy gotowi. Każdy ludzki gest może budować siłę i wiarę.

Góra Grosza

Góra Grosza

Archiwum

XX edycja

Oddawanie Góry Grosza na Poczcie

UWAGA WAŻNA INFORMACJA
W związku z rządową decyzją o zamknięciu szkół i przedszkoli przedłużamy termin bezpłatnego oddawania Góry Grosza na poczcie do końca lipca br.

Powitanie

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie szkół i Przedszkolaki.

Góra Grosza ma 20 lat!

Jest dorosła! To, jak duża urośnie na dwudzieste urodziny, zależy od Was. Potrzebujemy Was, by pomagać dzieciom, które są w trudnej sytuacji i nie mieszkają ze swoimi rodzicami.

Mamy w archiwum wiele pięknych dowodów naszej pomocy. Setki podziękowań, liczne zdjęcia, a wśród nich: uśmiechnięta Kasia na obozie literackim, Marek w swoim wymarzonym pokoju, Małgosia na kursie rysunku, Adrian trzymający świadectwo szkolne z dobrymi ocenami czy szczęśliwy Andrzej z rodzeństwem i ze swoją mamą. Każde zdjęcie to osobna, wzruszająca historia.

Cieszymy się, że jesteście z nami i razem tworzymy empatyczną społeczność!

Dzieci, które kilkanaście lat temu same zbierały monety, dziś są już dorosłe.  Teraz ze swoimi pociechami wspierają naszą inicjatywę. Z sentymentem wspominają zbiórki groszaków i pokazują kolejnemu pokoleniu, jak ważne jest bezinteresowne pomaganie. Uczniowie/uczennice, przedszkolaki  przystępują do akcji i  tym samym tworzą kapitał społeczny i budują solidaryzm. Widzą, że szkoła to także miejsce na lekcje wrażliwości, zrozumienia  i tolerancji.

To dzięki Wam nasza działalność jest możliwa! To jest Wasz wielki sukces!  Grosze to prawdziwa pomoc dla tysiąca dzieci z instytucjonalnej czy rodzinnej pieczy zastępczej.

Uważnie pochylamy się nad każdą zgłoszoną prośbą i wspólnie decydujemy, jakie podjąć działania. Czasami jest to wsparcie materialne, czasami specjalistyczne. Góra Grosza pozwala nam na prowadzenie małych domów i mieszkań dla usamodzielnianych wychowanków. Tam dzieci i młodzież  bezpiecznie rozwijają się i planują swoją przyszłość, gdy trwa kryzys w ich rodzinie. Wasze grosze nie tylko wspierają talenty i zainteresowania naszych podopiecznych z całej Polski, ale też umożliwiają prowadzenie trzech Specjalistycznych Ośrodków – „Port”, gdzie dziecko i jego rodzina mogą otrzymać pomoc.

Dlatego zbierajmy Górę Grosza!

Bardzo dziękujemy za Wasze dotychczasowe zaangażowanie, włożony trud i każdy grosik. Mamy nadzieję, że przy jubileuszowej edycji również będziecie z nami. Mamy też nadzieję, że zaprosicie innych,  żeby przyłączyli się do akcji.

W imieniu dzieci, którym pomagamy, a także naszego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza, z serca dziękujemy!

Iwona Niemasz – Przewodnicząca Towarzystwa Nasz Dom

Elżbieta Prządka – koordynatorka Góry Grosza

Drogi Nauczycielu, prosimy, przeczytaj ten list uczniom/przedszkolakom i podziel się własnym doświadczeniem związanym z Górą Grosza. Pokaż im, że to oni pomagają swoim rówieśnikom. Na naszej stronie http://towarzystwonaszdom.pl/scenariusze-lekcji/ przygotowaliśmy dla Was wiele przydatnych materiałów z obszaru, w którym działamy. Zachęcamy do pobrania ich i wykorzystania na lekcjach jak również zachęcamy  do tworzenia swoich autorskich scenariuszy i podzielenie się nimi z nami. Wasze scenariusze mogą zostać umieszczone na naszej stronie.

Informacje o akcji

Cel Góry Grosza

Naszym zdaniem, najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

Termin akcji Góra Grosza

Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku. Zbiórce monet mogą towarzyszyć imprezy przeprowadzane na terenie szkoły/przedszkola, takie jak np. festyny, przedstawienia i inne – w zależności od Waszych pomysłów. Czekamy na relacje, fotografie, prezentacje multimedialne. Swoje wrażenia z akcji możecie opisać na naszej stronie społecznościowej www.facebook.com/towarzystwonaszdom

Zapraszamy! Przyłączcie się do nas!

Korzyści z uczestnictwa szkoły lub przedszkola w akcji

 • Efekt wychowawczy – uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
 • Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.
 • Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

Przypominamy, że akcja ma również charakter konkursu! Zgodnie z regulaminem, nagrodzimy szkoły/przedszkola, które zbiorą najwięcej w całej Polsce oraz w każdym województwie. Szczegóły znajdują się w regulaminie akcji, który jest na stronie internetowej Towarzystwa Nasz Dom. Wykaz szkół/przedszkoli, które zajęły pierwsze miejsce w województwie znajduje się na stronie internetowej: www.towarzystwonaszdom.pl w zakładce Góra Grosza.

Góra Grosza w 5 krokach

 1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie/przedszkolaki);
 2. Przeprowadzenie zbiórki monet groszowych;
 3. Policzenie zebranych monet i wypełnienie odcinków;
 4. Zapakowanie zebranych monet zgodnie z instrukcją;
 5. Odniesienie na Pocztę Polską monet wraz z odcinkami.

Ile do tej pory udało się zebrać pieniędzy w ramach akcji?

Dzięki Wam, całej kadrze pedagogicznej, uczniom, przedszkolakom i rodzinom udało nam się zebrać:

40 646 155,02 zł!

Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie.

Gdzie odnieść paczkę po zakończeniu akcji?

Wraz z tym listem otrzymaliście pakiet informacyjny z dokładną instrukcją pakowania. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie instrukcji i właściwe zapakowanie paczki. Następnie zanieście paczkę/i na Pocztę. Paczki zostawiamy w okienku i nie płacimy za tę usługę!

Komu udzielamy wsparcia?

Z Waszą pomocą udzieliliśmy wsparcia dzieciom z różnych form pieczy zastępczej. Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które skorzystały z naszej pomocy. Szczegółowe informacje o tym, komu przyznano dotacje znajdziecie na stronie internetowej www.towarzystwonaszdom.pl

W imieniu naszym oraz wszystkich obdarowanych jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

Z kim kontaktować się w sprawie Góry Grosza?

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, bądź chcecie podzielić się wrażeniami z przeprowadzonej u siebie akcji Góra Grosza, skontaktujcie się z nami! Jesteśmy w biurze od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30–16:00.

Koordynatorka Góry Grosza:

Elżbieta Prządka, tel. 508 106 152 lub 501 860 916; e-mail: goragrosza@naszdom.org.pl

Dokumenty do pobrania:

Plakat

20_edycja_Regulamin akcji

List do dzieci, młodziezy i nauczycieli

Dowód wpłaty

XIX edycja

Szanowni Państwo,
pięknie dziękujemy za liczne telefony i za zainteresowanie akcją.

UWAGA!
Górę Grosza bezpłatnie oddajemy na Pocztę do 31 marca 2019 roku.
Monety segregujemy zgodnie z instrukcją pakowania.
Pamiętajmy, że jedno opakowanie nie powinno przekraczać 10 kg – dbajmy o przepisy BHP i własne kręgosłupy 🙂
Prosimy o przekazywanie tylko i wyłącznie monet polskich.

W razie pytań, oczywiście, służymy pomocą:
Koordynatorka Góry Grosza: Elżbieta Prządka 508 106 152
Nasz e-mail: goragrosza@naszdom.org.pl

Dokumenty do pobrania

19. Góra Grosza plakat
Regulamin akcji
List przewodni
Instrukcja pakowania
Dowody wpłaty

Informacje

Szanowni dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie szkół i przedszkolaki.

Już po raz 19, pod koniec listopada, w szkołach i przedszkolach w całym kraju rozpocznie się długo oczekiwane wydarzenie! Wielka akcja zbierania monet pod nazwą Góra Grosza organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Akcja, która łączy pokolenia. Pewnie niejeden nauczyciel(ka) jeszcze niedawno sam(a) zbierał(a) grosze jako uczeń/uczennica w szkole. Niejeden rodzic jako latorośl, biegał po szkolnych korytarzach i zbierał do puszki  drobne monety. Góra Grosza dostarcza nam wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. Kontaktują się z nami nasi byli podopieczni, którzy teraz są rodzicami, a ich dzieci pomagają nam usypywać jak największą Górę Grosza. Byli nasi wychowankowie tłumaczą swoim pociechom, dlaczego warto pomagać innym, którzy doświadczyli rozłąki ze swoimi najbliższymi. Czyż nie jest to najlepsze świadectwo, że nasza wspólna inicjatywa jest ważna i potrzebna? Że ma sens i że dobro powraca?

Drobniaki, wrzucane co roku przez Was, zapoczątkowały wielkie reformy pomocy społecznej w Polsce. To właśnie dzięki Górze Grosza zakupiliśmy i doposażyliśmy małe domy dla dzieci. Czyli miejsca podobne do domów rodzin wielodzietnych, gdzie dzieci znajdują schronienie i mogą się rozwijać pod opieką wychowawców. Możemy odważnie powiedzieć, że wspólnie z Wami zmienialiśmy system i pomogliśmy  tysiącom dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych.

Największą zmianą jest to, że w Polsce powstaje coraz więcej takich domków w zamian dużych domów dziecka. Przez lata staraliśmy się także przybliżyć Wam los dzieci i ich rodzin – bez oceny, kultywując korczakowskie („starego doktora Janusza Korczaka”) podmiotowe zasady pomocy bliźniemu.

Nasza pomoc kierowana jest do różnych form opieki zastępczej – tej instytucjonalnej (jak domy dziecka) czy rodzinnej (jak rodziny zastępcze). Mniej ważna jest forma, najważniejsza jest jakość opieki, gdzie dzieciaki z pomocą mądrych opiekunów mogą odzyskiwać radość, wiarę w siebie i dorosłych oraz bezpiecznie marzyć o przyszłości.

Góra Grosza to także zakup rzeczy codziennego użytku czy przedmiotów dla dzieci. To wsparcie w remontach, a także bezpośrednia pomoc specjalistyczna dla dzieci i ich rodzin. Fundusz Góra Grosza pomaga również rozwijać talenty, pasje i zainteresowania naszych podopiecznych. Pozyskane środki pozwalają nam tworzyć programy dla młodzieży, która w niedalekiej przyszłości opuści mury domów dziecka czy rodzin zastępczych. Dajemy dzieciom i nastolatkom siłę, energię i moc!

Inicjatyw dobroczynnych na przestrzeni lat było wiele. Z każdej z nich jesteśmy dumni, a to, że asystujecie nam od lat, mocno nas motywuje i utwierdza w przekonaniu, że to co robimy jest cenne i ważne.

Ale Góra Grosza to przede wszystkim Wy!

To dzięki Waszej ofiarności możemy tak wiele robić dla innych, dla których los nie zawsze był łaskawy. Góra Grosza to empatyczna społeczność. Wokół akcji jest tyle młodych społeczników gotowych do pomocy innym. To takie budujące!

Wierzymy, że i Ty przyłączysz się do akcji!

Za każdy Twój grosz dziękujemy w imieniu dzieci, którym pomagamy.

Iwona Niemasz – Przewodnicząca Zarządu Towarzystwa Nasz Dom
Elżbieta Prządka – koordynatorka akcji Góra Grosza

PS Drogi Nauczycielu, prosimy, przeczytaj ten list uczniom/przedszkolakom. Pokaż im, że to oni pomagają swoim rówieśnikom. Na naszej stronie http://towarzystwonaszdom.pl/scenariusze-lekcji/ przygotowaliśmy dla Was wiele przydatnych materiałów z obszaru, w którym działamy. Zachęcamy do pobrania ich i wykorzystania na lekcjach, zajęciach.

Cel Góry Grosza

Naszym zdaniem, najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

Termin akcji Góra Grosza

Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 26 listopada 2018 do 2 stycznia 2019 roku. Zbiórce monet mogą towarzyszyć imprezy przeprowadzane na terenie szkoły/przedszkola, takie jak np. festyny, przedstawienia i inne – w zależności od Waszych pomysłów. Czekamy na relacje, fotografie, prezentacje multimedialne. Swoje wrażenia z akcji możecie opisać na naszej stronie społecznościowej www.facebook.com/towarzystwonaszdom

Korzyści z uczestnictwa szkoły lub przedszkola w akcji

 • Efekt wychowawczy – uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
 • Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.
 • Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

Przypominamy, że akcja ma również charakter konkursu! Zgodnie z regulaminem, nagrodzimy szkoły/przedszkola, które zbiorą najwięcej groszy w całej Polsce oraz w każdym województwie. Szczegóły znajdują się w regulaminie akcji, który jest na stronie internetowej Towarzystwa Nasz Dom. Wykaz szkół/przedszkoli, które zajęły pierwsze miejsce w województwie znajduje się na stronie internetowej: www.towarzystwonaszdom.pl w zakładce Góra Grosza.

Góra Grosza w 5 krokach

 1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie/przedszkolaki);
 2. Przeprowadzenie zbiórki monet groszowych;
 3. Policzenie zebranych monet i wypełnienie odcinków;
 4. Zapakowanie zebranych monet zgodnie z instrukcją;
 5. Odniesienie na Pocztę Polską monet wraz z odcinkami.

Ile do tej pory udało się zebrać pieniędzy w ramach akcji?

Dzięki Wam, całej kadrze pedagogicznej, uczniom, przedszkolakom i rodzinom udało nam się zebrać:

37 922 319,26 zł!

Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie.

Komu udzielamy wsparcia?

Z Waszą pomocą udzieliliśmy wsparcia dzieciom z różnych form pieczy zastępczej. Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które skorzystały z naszej pomocy. Szczegółowe informacje o tym, komu przyznano dotacje znajdziecie na stronie internetowej www.towarzystwonaszdom.pl

W imieniu naszym oraz wszystkich obdarowanych jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

Instrukcja pakowania

Gdzie odnieść paczkę po zakończeniu akcji?

Wraz z tym listem otrzymaliście pakiet informacyjny z dokładną instrukcją pakowania. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie instrukcji i właściwe zapakowanie paczki. Następnie zanieście paczkę/i na Pocztę. Paczki zostawiamy w okienku i nie płacimy za tę usługę!

XVIII edycja

Wstępny wykaz szkół/przedszkoli, które uzbierały największą kwotę w ramach akcji Góra Grosza

Szanowni Państwo,
w załączeniu przedstawiamy wstępną listę szkół/przedszkoli, które uzbierały największą kwotę w poszczególnych województwach. Lista jest wstępna, prosimy o dokładne zapoznanie się z nią. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o telefon do Koordynatorki Góry Grosza.

Do akcji przyłączyło się ponad 9 000 szkół i przedszkoli z całej Polski!

Nasza wspólna Góra Grosza wyniosła 2 858 317, 62 zł.

Przygotowując listę braliśmy pod uwagę, zgodnie z regulaminem: ilość paczek i weryfikowaliśmy każdą kwotę podaną przez Państwa na protokole, który oddawaliście wraz z Paczką na poczcie z faktycznymi wpłatami.

Wszystkim szkołom i przedszkolom, które włączyły się do akcji, raz jeszcze pięknie dziękujemy i zachęcamy do kolejnej edycji.

Elżbieta Prządka – koordynatorka Góry Grosza
tel. 508 106 152

wstępny wykaz szkół

XVII edycja

XVII góra grosza

We wszystkich sprawach związanych z akcją Góra Grosza prosimy o kontakt z Koordynatorem pod numerem telefonu:

508 106 152

Wykaz szkół/przedszkoli

Wstępny wykaz szkół/przedszkoli, które uzbierały największą kwotę w ramach akcji Góra Grosza 2016 – 17.edycja

Szanowni Państwo,
w załączeniu przedstawiamy wstępną listę szkół/przedszkoli, które uzbierały największą kwotę w poszczególnych województwach. Lista jest wstępna, prosimy o dokładne zapoznanie się z nią. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o telefon do Koordynatorki Góry Grosza.

Do akcji przyłączyło się ponad 9 000 szkół i przedszkoli z całej Polski!

Nasza wspólna Góra Grosza wyniosła 2 907 953,10 zł.

Przygotowując listę braliśmy pod uwagę, zgodnie z regulaminem: ilość paczek i weryfikowaliśmy każdą kwotę podaną przez Państwa na protokole, który oddawaliście wraz z Paczką na poczcie z faktycznymi wpłatami.

Wszystkim szkołom i przedszkolom, które włączyły się do akcji, raz jeszcze pięknie dziękujemy i zachęcamy do kolejnej edycji.

Elżbieta Prządka – koordynatorka Góry Grosza
tel. 508 106 152

wstępny wykaz szkółprzedszkoli najlepszych
Rozliczenie 17.edycji Góra Grosza

Dokumenty do pobrania

gg2016-list

regulamin akcji_ Góra Grosza 17-edycja

gg2016-instrukcja

gg2016-dowody-wplaty

gg2016-plakat

Powitanie

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele, Grono Pedagogiczne,
Uczniowie szkół i Przedszkolaki!

To już siedemnasta edycja Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez
Towarzystwo Nasz Dom. Niektórzy z Was są z nami od lat, inni po raz pierwszy się do nas przyłączą.
To dzięki Wam nasza działalność jest możliwa.

gora grosza3

Góra Grosza to przede wszystkim Wy.

Możecie być dumni, że – za naszym pośrednictwem – pomagacie dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. W Polsce wiele dzieci znajduje się w takiej sytuacji, a naszym wspólnym celem jest zrobienie wszystkiego co w naszej mocy, aby im pomóc.

Rodzina jest ważna dla każdego. Dlatego pomagajmy dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone. Nie ma jednej recepty na pomaganie i wiemy, że taka uniwersalna recepta nie istnieje. My natomiast nad każdą sprawą pochylamy się indywidualnie, z troską ją rozpatrujemy i wspólnie decydujemy, jakie podjąć działania. Czasami jest to pomoc doraźna w postaci zakupu niezbędnych rzeczy, czasami wysyłamy całą rodzinę na terapię lub finansujemy wyjazd wypoczynkowy, wspieramy talenty i zainteresowania podopiecznych, a niekiedy pomagamy umieścić dziecko w bezpiecznym miejscu na czas kryzysu w jego rodzinie.

gora grosza5

To, że jesteście z nami, daje nam siłę i moc.

Mobilizuje nas do działania. Góra Grosza cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Każda edycja utwierdza nas w przekonaniu, że nasze inicjatywy mają sens i są naprawdę potrzebne. Dostajemy setki maili z ciepłymi słowami od nauczycielek i nauczycieli, którzy razem z nami zachęcają uczniów i przedszkolaków do wspólnego sypania monet. Tym kontaktom towarzyszy wiele pozytywnych emocji i wzruszeń.

Naszym marzeniem jest, aby każde dziecko mogło wychowywać się w bezpiecznym domu, gdzie zaspokojone są jego potrzeby, a dorośli mądrze i z miłością mu towarzyszą.  Jednakże nie zawsze tak się dzieje. Słuchamy i dzieci i dorosłych. Często dzieciaki mówią wprost: pomóżcie naszym najbliższym! Wobec takiej prośby nie można być obojętnym!

Wspieramy różne formy opieki zastępczej, dlatego będziemy ciągle i głośno powtarzać: nie ma lepszej i gorszej opieki zastępczej. Odpowiednia jest ta, która w danej sytuacji właściwie reaguje na indywidualne potrzeby dziecka i zapewnia mu bezpieczny rozwój. Mamy nadzieję, że również i Ty przyłączysz się do akcji! Za każdy Twój grosz – dziękujemy w imieniu dzieci, którym pomagamy, a także całego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza.

Elżbieta Prządka – Koordynatorka akcji Góra Grosza

gora grosza4

Cel Góry Grosza

Naszym zdaniem, najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

Termin akcji Góra Grosza Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku. Zbiórce monet mogą towarzyszyć imprezy przeprowadzane na terenie szkoły/przedszkola, takie jak np. festyny, przedstawienia i inne – w zależności od Waszych pomysłów.

Czekamy na relacje, fotografie, prezentacje multimedialne. Swoje wrażenia z akcji możecie opisać na naszej stronie społecznościowej: www.facebook.com/towarzystwonaszdom
Zapraszamy! Przyłączcie się do nas!

Korzyści z uczestnictwa szkoły lub przedszkola w akcji

 • Efekt wychowawczy – uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
 • Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.
 • Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

Przypominamy, że akcja ma również charakter konkursu! Zgodnie z regulaminem, nagrodzimy szkoły/przedszkola, które zbiorą najwięcej groszy w całej Polsce oraz w każdym województwie. Szczegóły znajdują się w regulaminie akcji, który jest na stronie internetowej Towarzystwa Nasz Dom. Wykaz szkół/przedszkoli, które zajęły pierwsze miejsce w województwie znajduje się na stronie internetowej: www.towarzystwonaszdom.pl w zakładce Góra Grosza.

gora grosza1

Góra Grosza w 5 krokach

1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie/przedszkolaki);
2. Przeprowadzenie zbiórki monet groszowych;
3. Policzenie zebranych monet i wypełnienie bankowego dowodu wpłaty;
4. Zapakowanie zebranych monet zgodnie z instrukcją;

Gdzie odnieść paczkę po zakończeniu akcji?

Wraz z tym listem otrzymaliście pakiet informacyjny z dokładną instrukcją pakowania. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie instrukcji i właściwe zapakowanie paczki. Następnie zanieście paczkę/i na Pocztę. Paczki zostawiamy w okienku i nie płacimy za tę usługę!

Z kim kontaktować się w sprawie Góry Grosza?

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, bądź chcecie podzielić się wrażeniami z przeprowadzonej u siebie akcji Góra Grosza, skontaktujcie się z nami! Jesteśmy w biurze od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30–16:00. Nasz telefon: 22 834 60 53, nasz e-mail: goragrosza@naszdom.org.pl

Ile do tej pory udało się zebrać pieniędzy w ramach akcji Góra Grosza?

gora grosza2

Dzięki Wam, całej kadrze pedagogicznej, uczniom, przedszkolakom i rodzinom udało nam się zebrać:

32 156 048,54 zł!

Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie.

Komu i w jakiej formie udzielono pomocy w ramach akcji Góra Grosza?
Z Waszą pomocą udzieliliśmy wsparcia dzieciom z różnych form pieczy zastępczej. Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które skorzystały z naszej pomocy. Szczegółowe informacje o tym, komu przyznano dotacje znajdziecie na stronie internetowej www.towarzystwonaszdom.pl

W imieniu naszym oraz wszystkich obdarowanych jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

XVI edycja

Wykaz szkół i przedszkoli

Wstępny wykaz szkół/przedszkoli, które uzbierały największą kwotę w ramach akcji Góra Grosza 2015 – 16.edycja

Szanowni Państwo,

w załączeniu przedstawiamy wstępną listę szkół/przedszkoli, które uzbierały największą kwotę w poszczególnych województwach.

Lista jest wstępna, prosimy o dokładne zapoznanie się z nią.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o telefon do biura Towarzystwa Nasz Dom.

Do akcji przyłączyło się ponad 11 000 szkół i przedszkoli z całej Polski!

Nasza wspólna Góra Grosza wyniosła 2 966 693,35 zł. 

 Przygotowując listę braliśmy pod uwagę, zgodnie z regulaminem: ilość paczek i  weryfikowaliśmy każdą kwotę podaną przez Państwa na protokole, który oddawaliście wraz z Paczką na poczcie z faktycznymi wpłatami.

Wszystkim szkołom i przedszkolom, które włączyły się do akcji, raz jeszcze pięknie dziękujemy.

Elżbieta Prządka – koordynatorka Góry Grosza.

wstępny wykaz szkółprzedszkoli najlepszych

Oddawanie paczek na pocztę

Szanowni Państwo,  informujemy, że paczki z Góry Grosza można bezpłatnie odnosić na Pocztę Polską do końca marca 2016 roku. W przypadku problemu z oddaniem paczki na Pocztę prosimy o kontakt do przedstawiciela Poczty Polskiej – Pani Doroty Kilińskiej tel. 509 675 540. Za wszelkie utrudnienia bardzo przepraszamy.

Powitanie

Szanowni dyrektorzy, nauczyciele, grono pedagogiczne, uczniowie szkół i przedszkolaki!

Przełom listopada i grudnia jest dla nas czasem niezwykłym. W tym okresie w wielu szkołach i przedszkolach odbywa się wielkie usypywanie Góry Grosza. Niektórzy z Was już na początku roku szkolnego dzwonią do nas i zgłaszają chęć przyłączenia się do akcji. Jest nam niezmiernie miło, że Góra Grosza na stałe wpisana jest w życie waszych lokalnych społeczności.

Niejeden z uczniów usypuje z nami Górę Grosza na różnych etapach swojej edukacji: począwszy od przedszkola, poprzez szkołę podstawową i gimnazjum a skończywszy na liceum. Niejeden z nauczycieli mocno zachęca uczniów do akcji, a rodzice odkładają grosze dla swoich pociech. To już 16 lat razem…

Cel Góry Grosza pozostaje od lat niezmienny – pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każdy przynosi tyle, ile może. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazują, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać. To ogromny kapitał społeczny.

Dotychczasowe edycje wiele nas nauczyły. Przez ten czas z otwartością Was słuchaliśmy, a Wasze rady wzięliśmy sobie głęboko do serca. Każda wskazówka, pomysły na akcję były rozpatrywane z ogromną uważnością. Dziękujemy Wam za chęć dzielenia się własnymi wnioskami, relacjami z Góry Grosza.

Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zmieniliśmy formułę logistyki akcji i nawiązaliśmy współpracę z Pocztą Polską. Takie rozwiązanie pozwoli nam na realne obniżenie kosztów akcji o 1/3!

Dzięki temu będziemy mogli pomóc dodatkowo minimum 150 dzieciom!

XVIgoragrosza03

Dla każdego dziecka rodzina jest bardzo ważna. W niej dowiaduje się, kim jest i pobiera pierwsze życiowe lekcje. Niestety, w Polsce nadal zbyt dużo dzieci nie może wychowywać się wśród najbliższych: 70 tysięcy dzieci przebywa poza własna rodziną – 20 tysięcy w domach dziecka (tzw. pieczy instytucjonalnej) i ok. 50 tysięcy w rodzinach zastępczych (tzw. pieczy rodzinnej). To właśnie dla nich, dzięki Górze Grosza, przygotujemy nowe programy w obszarze pomocy dziecku i rodzinie będącej w trudnej sytuacji życiowej. Naszym priorytetem jest umożliwienie dzieciom godnego dorastania w rodzinie własnej lub zastępczej. Dzieci same mówią wprost: potrzebujemy najbliższych, kogoś komu będziemy mogli zaufać i bezpiecznie się rozwijać (….) Obok takich potrzeb nie sposób przejść obojętnie. A mając wielu wspaniałych sojuszników, takich jak Wy, jesteśmy w stanie pomóc Waszym rówieśnikom. Wierzymy, że razem damy radę.

Zawsze będziemy powtarzać, że Góry Grosza nie byłoby bez Was. Sukces akcji to przede wszystkim Wasz sukces. Za Wasze zaangażowanie, włożony trud i każdy grosik – bardzo dziękujemy. Mamy nadzieje, że będziecie z nami i w tej edycji oraz że pomożecie nam zaprosić innych, którzy jeszcze nie przyłączyli się do akcji.

W imieniu dzieci, którym pomagamy, a także całego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza.

Elżbieta Prządka – Koordynatorka Góry Grosza

XVIgoragrosza01

Cel Góry Grosza

Naszym zdaniem, najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

gg-instrukcja

Termin akcji Góra Grosza

Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku. Zbiórce monet mogą towarzyszyć imprezy przeprowadzane na terenie szkoły/przedszkola, takie jak np. festyny, przedstawienia i inne – w zależności od Waszych pomysłów. Czekamy na relacje, fotografie, prezentacje multimedialne. Swoje wrażenia z akcji możecie opisać na naszej stronie społecznościowej:

https://www.facebook.com/towarzystwonaszdom

Zapraszamy! Przyłączcie się do nas!

Korzyści z uczestnictwa szkoły lub przedszkola w akcji

 • Efekt wychowawczy – uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
 • Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.
 • Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

Przypominamy, że akcja ma również charakter konkursu! Zgodnie z regulaminem, nagrodzimy szkoły/przedszkola, które zbiorą najwięcej groszy w całej Polsce oraz w każdym województwie. Szczegóły znajdują się w regulaminie akcji, który jest na stronie internetowej Towarzystwa Nasz Dom. Wykaz szkół/przedszkoli, które zajęły pierwsze miejsce w województwie znajduje się na stronie internetowej: www.naszdom.org.pl zakładka Góra Grosza.

XVIgoragrosza02

Góra Grosza w 5 krokach

1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie/przedszkolaki);
2. Przeprowadzenie zbiórki monet groszowych.
3. Policzenie zebranych monet i wypełnienie bankowego dowodu wpłaty;
4. Zapakowanie zebranych monet zgodnie z instrukcją;
5. Odniesienie na Pocztę Polską monet wraz z bankowym dowodem wpłaty.

Gdzie odnieść paczkę po zakończeniu akcji?

Wraz z tym listem otrzymaliście pakiet informacyjny z dokładną instrukcją pakowania. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie instrukcji i właściwe zapakowanie paczki. Następnie zanieście paczkę/i na Pocztę. Paczki zostawiamy w okienku i nie płacimy za tę usługę!

Z kim kontaktować się w sprawie Góry Grosza?

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, bądź chcecie podzielić się wrażeniami z przeprowadzonej u siebie akcji Góra Grosza, skontaktujcie się z nami! Jesteśmy w biurze od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 16:00. Nasz telefon: 22 834 60 53, nasz e-mail: goragrosza@naszdom.org.pl

Podsumowanie Gór Grosza

Dzięki Wam, całej kadrze pedagogicznej, uczniom, przedszkolakom i rodzinom udało nam się zebrać:

29 189 355,19 zł!

Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie.

Pomoc z Góry Grosza

Z Waszą pomocą udzieliliśmy wsparcia dzieciom z zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, domów dla dzieci i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które skorzystały z naszej pomocy. Szczegółową informacje o tym, komu przyznano dotacje znajdziecie na stronie internetowej www.naszdom.org.pl.

W imieniu naszym oraz wszystkich obdarowanych jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

Przydatne pliki

list przewodni
regulamin
instrukcja
dowody wpłaty
plakat

Instrukcja pakowania paczek

Bardzo prosimy o zapoznanie się z poniższą instrukcja pakowania paczek. Plik pdf z instrukcją można pobrać tutaj. Bardzo ważne jest odpowiednie zapakowanie zebranych monet. Paczki z Góry Grosza można bezpłatnie odnosić na Pocztę Polską do końca marca 2016 roku. W przypadku problemu z oddaniem paczki prosimy o kontakt z przedstawicielem Poczty Polskiej – Panią Dorotą Kilińską tel. 509 675 540.

 

gg-instrukcja-1

Rozliczenie XVII edycji

Rozliczenie 17.edycji Góra Grosza

Rozliczenie XVI edycji

Rozliczenie 16. edycji Góry Grosza

Rozliczenie XV edycji

XV edycja Góry Grosza – rozliczenie

XV edycja Góry Grosza – najlepsze szkoły

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij informację o plikach cookies