Pomiń linki w menu

Jak pomagamy

Wszystkie nasze działania służą wspieraniu dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej - stwarzaniu im warunków do bezpiecznego, wszechstronnego rozwoju.

Jak możesz pomóc?

Możemy pomagać na wiele sposobów, w zależności od tego co mamy do zaoferowania i na co jesteśmy gotowi. Każdy ludzki gest może budować siłę i wiarę.

Projekty

Projekty

Konkursy dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy do śledzenia konkursów dla dzieci i młodzieży ogłaszanych przez Towarzystwo Nasz Dom.

Opowiem Ci bajkę o moim przyjacielu – wyniki

Pięknie dziękujemy za przesłane prace literackie  i podzielenie się z nami Waszymi bajkami. Każda praca była wyjątkowa, a wybór tych najlepszych był ogromnym wyzwaniem dla członków komisji. Komisja oceniała nadesłane prace biorąc pod uwagę takie kryteria, jak: inwencja i pomysłowość bajki, umiejętności literackie i językowe (lekkie piórko), charakterystyka bohaterów, ogólna czytelność oraz odbiór utworu. Członkowie jury docenili również  prace wzbogacone ilustracjami.

Każdy młody autor, który wziął udział w naszym konkursie, otrzyma od nas pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.

Laureaci będą rozwijać swoją literacką wyobraźnię w podtatrzańskiej  miejscowości położonej pomiędzy Pogórzem Gliczarowskim a Pogórzem Gubałowskim podczas warsztatów dla młodych autorów. Więcej o warsztatach można dowiedzieć się na stronie https://www.poszukiwaczeprzygod.pl/

Lista 10 zwycięzców, którzy zgodnie z regulaminem konkursu, pojadą na dwutygodniowy obóz literacki to:

lp Imię i Nazwisko Autora Bajki miejscowość Tytuł Bajki
1 Wiktoria M. Bolków Wszystko będzie dobrze
2 Wiktoria D. Mała Cerkwica Wyjątkowy ogród
3 Roksana K. Wiśniewo Opowiem Ci bajkę o … magicznej wycieczce do Paryża
4 Oliwia D. Warszawa Mój przyjaciel
5 Natalia Sz. Radzanów Najgorsze jest zapomnienie
6 Marta N-K. Kwidzyn Pasiasta przyjaciółka
7 Marcelina W. Łódź Aaral z Krainy Marzeń
8 Krzysztof P. Gdańsk Dwóch Muszkieterów ze szkolnej ławki
9 Anastazja L. Pszczyna Zaczarowana Studnia Róży
10 Amelia P. Kłodzko O moim najlepszym przyjacielu w niebie

W poniedziałek 1 lipca skontaktujemy się z opiekunami prawnymi zwycięzców w celu ustalenia szczegółów wyjazdu oraz przesłania formularza rezerwacyjnego na wyjazd (terminy do wyboru)

1) 30.07-10.08.2019;

2) 11.08-22.08.2019;

3) 23.08-29.08.2019 (turnus tygodniowy).

Skład Komisji oceniającej prace literackie:

Towarzystwo Nasz Dom:

 1. Elżbieta Prządka
 2. Magdalena Molska -Książek

Komisja dziecięca i młodzieżowa:

 1. Olek Prządka
 2. Gabrysia Książek

Fundacja Unum:

 1. Katarzyna Kalinka
 2. Małgorzata Morańska
 3. wolontariusze Fundacji Unum

Gratulujemy zwycięzcom!

Dodatkowe informacje i osoba do kontaktu: Elżbieta Prządka 508 106 152, e.przadka@naszdom.org.pl

Zwycięzcy Konkursu literackiego Opowiem Ci bajkę o moim przyjacielu

Mam plan!

Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w programie edukacyjnym „Mam plan!”

Program skierowany jest do osób opuszczających (lub przygotowujących się do opuszczenia) instytucjonalnej lub rodzinnej pieczy zastępczej. Celem projektu jest przygotowanie Cię do wejścia na rynek pracy i rozwinięcie kompetencji, które pomogą Ci lepiej zadbać o swoją przyszłość.

Na czym polega projekt „Mam plan!”?

„Mam plan!” jest programem edukacyjnym, nie jest to jednak nauka w tradycyjnym (szkolnym) rozumieniu. Weźmiesz udział w ciekawym doświadczeniu, gdzie w grupie kilkunastu osób podobnych do Ciebie dowiesz się, jak:

 • wziąć odpowiedzialność za swoją przyszłość, realizować swoje plany i zamierzenia, mierzyć się z nowymi wyzwaniami i odważnie iść do przodu
 • stawiać sobie realistyczne cele i konsekwentnie dążyć do nich
 • zaplanować swoją naukę i rozwój osobisty, także w kontekście świadomego budowania kariery zawodowej
 • otwarcie się komunikować, zwłaszcza w trudnych sytuacjach, słuchać z szacunkiem, wyrażać poglądy w sposób nieinwazyjny, asertywnie sygnalizować swoje potrzeby
 • identyfikować szanse i odróżniać brawurę od odwagi (także w prowadzeniu biznesu).

W ramach programu weźmiesz udział w grze komputerowej, która wiernie symuluje autentyczne środowisko pracy. Stworzysz i poprowadzisz własną firmę, rywalizując z innymi graczami o najlepszy wynik. Program komputerowy pozwoli Ci sprawdzić, jak podejmowane decyzje przekładają się na realne wyniki. Biorąc udział w grze nauczysz się jak organizować i rozwijać własną przyszłość zawodową.

Harmonogram projektu

W ramach projektu spotykamy się dwa razy na weekendowych zajęciach w terminach:

 • 6-7 października
 • 27-28 października.

Zajęcia sobotnie trwają w godzinach 10.00-17.00. Zajęcia niedzielne od.10.00 do 15.00. Spotykamy się na terenie i pracujemy na sprzęcie zapewnianym przez firmę Microsoft!

Zasady rekrutacji i udziału w projekcie – kogo szukamy:

Zapraszamy osoby, które chcą  lepiej przygotować się do wejścia w samodzielne życie, poznać zasady budowania swojej kariery zawodowej, zaplanować swoją drogę życiową na najbliższe lata  i są otwarte na to, by poświęcić czas i w pełni zaangażować się w projekt.

 • Tylko chętni! Udział w programie jest dobrowolny, jednak jeśli się zdecydujesz, to oczekujemy, że weźmiesz udział we wszystkich zajęciach i wykonasz zadania, które składają się na projekt.

Jak się zgłosić do programu

Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić i przesłać skan karty drogą elektroniczną. Na warsztatach odbierzemy od Was oryginały Karty uczestnika warsztatów (ważne ze względu na podpisy). Kartę uczestnictwa możesz pobrać tutaj.

Wszystkie szczegóły programu poznasz, jeśli zakwalifikujesz się do grupy projektowej.
Pozdrawiamy i czekamy na Ciebie!
Zespół projektowy „Mam plan!”
Osoba do kontaktu: Elżbieta Prządka, tel. 508 106 152, mail: e.przadka@naszdom.org.pl

Dokumenty do pobrania

Karta uczestnika warsztatów
Regulamin_Mam plan-1

 

Warsztaty z programowania

Bezpłatne programowanie dla dzieci w wieku 8-12 lat!

Jeżeli interesuje Cię tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier i muzyki  to programowanie jest właśnie dla Ciebie!

Tworzymy kameralne grupy, gdzie w miłej atmosferze będziesz mógł(ła) poznać tajniki programowania od podstaw. Czekamy na Ciebie! Zgłoś się poprzez wypełnienie i wysłanie formularza:

Programowanie_Karta uczestnika warsztatów
Programowanie _Regulamin_Mam plan-1

 

Epokowe lato

baner przedstawiający dzieci

Ogłaszamy listę siedmiu osób, które zakwalifikowały się do udziału w Projekcie „Epokowe lato”:

 1. Agata S. – woj. wielkopolskie
 2. Nikola B. – woj. warmińsko-mazurskie
 3. Weronika B. – woj. warmińsko-mazurskie
 4. Angelika K. – woj. warmińsko-mazurskie
 5. Krystian M. – woj. warmińsko-mazurskie
 6. Jan Z. – woj. małopolskie
 7. Justyna C. – woj. śląskie

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Spotkanie z kulturą, sztuką, modą i obyczajami minionych epok. Warsztaty w warszawskich instytucjach kultury, rozmowy z pasjonatami i ekspertami sztuki oraz nocne podchody w parku w Arkadii – to tylko niektóre wydarzenia, w których wezmą udział uczestnicy „Epokowego lata”. W ciągu sześciu dni odbędą nie tylko podróż w czasie, lecz także stworzą książkę pełną ciekawostek o dawnych epokach.

Kto się może zgłosić?

Projekt „Epokowe lato” przeznaczony jest dla wychowanków pieczy zastępczej (instytucjonalnej i rodzinnej) w wieku 15–18 lat.

Jak się zgłosić?

 1. Nakręć krótki filmik (może być komórką), w którym wypowiedź na temat:

  Podróże w czasie są możliwe. W związku z tym planujesz spędzenie wakacji w XIX wieku. Na wyprawę chcesz zabrać kogoś znajomego. Nagraj krótki filmik, który będzie zachętą do odbycia tej podróży (do którego miasta się udacie, co tam zobaczycie, kogo spotkacie).

 2. Maksymalny czas trwania filmiku to jedna minuta.
 3. Do 4 czerwca 2017 za pośrednictwem platformy WeTransfer (www.wetransfer.com) wyślij filmik na adres konkurs@naszdom.org.pl. Do filmiku załącz formularz zgłoszeniowy oraz podpisaną zgodę na uczestnictwo w projekcie. Jeśli masz mniej niż 18 lat, zgodę musi podpisać opiekun prawny.
 4. Przed wysłaniem filmiku zapoznaj się z regulaminem.
 5. Pytania prosimy kierować do Marioli Popiołek tel. 531 018 155.

Kto zostanie zakwalifikowany? Kiedy się o tym dowiemy?

Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja wybierze dziesięć najbardziej oryginalnych i najciekawszych odpowiedzi i zaprosi jej autorów na tygodniowe spotkanie ze sztuką w Warszawie, Nieborowie i Otwocku Wielkim.
Lista osób zakwalifikowanych do projektu „Epokowe lato” zostanie opublikowana na stronie www.towarzystwonaszdom.pl do dnia 9 czerwca 2017.

Kiedy wyjazd do Warszawy? Na czyj koszt?

Projekt „Epokowe lato” będzie realizowany w dniach 17–23 lipca 2017 roku. Koszty związane z przyjazdem do Warszawy i powrotem do miejsca zamieszkania pokrywają uczestnicy. Pozostałe koszty pokrywa organizator (noclegi, wyżywienie, transport, wstępy, ubezpieczenie NNW).

Co będziemy robić w Warszawie?

Pobyt w Warszawie będzie okazją do rozwinięcia zainteresowań związanych z kulturą i sztuką minionych epok. W tym celu odwiedzimy m.in. w Muzeum Narodowe w Warszawie, Pałac w Nieborowie i pałac w Otwocku Wielkim. Podczas spotkań i warsztatów będziemy zbierać informacje i ciekawostki o dawnych czasach, a następnie zaprojektujemy książkę w której zostaną one opublikowane.

Organizatorzy

Towarzystwo Nasz Dom, Muzeum Narodowe w Warszawie

Pliki do pobrania

Epokowe lato – ogłoszenie konkursowe
Epokowe lato – regulamin
Epokowe lato – formularz zgłoszeniowy
Epokowe lato – zgoda udział w kwalifikacjach
Epokowe lato – oświadczenia

Opowiem Ci bajkę

Wyniki konkursu literackiego „Opowiem Ci Bajkę”

Pięknie dziękujemy za przesłane prace literackie  i podzielenie się z nami Waszymi bajkami. Każda praca była wyjątkowa, a wybór tych najlepszych był ogromnym wyzwaniem dla członków komisji.

Komisja oceniała nadesłane prace biorąc pod uwagę takie kryteria, jak: kreatywność tytułu, inwencja i pomysłowość fabuły, umiejętności literackie autora, charakterystyka bohaterów, ogólna czytelność oraz odbiór utworu. Członkowie jury docenili również  prace wzbogacone ilustracjami.

Każdy młody autor, który wziął udział w naszym konkursie, otrzyma od nas pamiątkowy dyplom.

Laureaci będą rozwijać swoją literacką wyobraźnię w podtatrzańskiej  miejscowości położonej pomiędzy Pogórzem Gliczarowskim a Pogórzem Gubałowskim podczas warsztatów dla młodych autorów. Więcej o warsztatach można dowiedzieć się na stronie www.poszukiwaczeprzygod.pl

Lista 10 zwycięzców, którzy zgodnie z regulaminem konkursu, pojadą na obóz literacki to:

imię i nazwisko miejscowość tytuł bajki termin obozów:
1 Natalia R. Wolbrom „Lisek i ściąganie” 20-29.07.2017
2 Katarzyna W. Warszawa „Dosięgnąć gwiazd” 20-29.07.2017
3 Kaj Ch. Kraków „Srebrna dobroć” 20-29.07.2017
4 Anna S. Gdańsk „Zadaniem serca jest kochać” 20-29.07.2017
5 Justyna C. Bielsko-Biała „O kotku Figlotku” 20-29.07.2017
6 Wiktoria F. Niedźwiada „Istota z tęczowego jeziora” 11-22.08.2017
7 Ewelina S. Skwierzyna „Niezwykła moc marzeń” 11-22.08.2017
8 Kacper P. Kraków „Rudolf – Inteligentny pies” 11-22.08.2017
9 Kamila W. Gdańsk „Mój przyjaciel Troll” 11-22.08.2017
10 Agata S. Piła „Moje miejsce na ziemi” 11-22.08.2017

W poniedziałek 3 lipca skontaktujemy się z opiekunami prawnymi zwycięzców w celu ustalenia szczegółów wyjazdu oraz przesłania formularza rezerwacyjnego na wyjazd.

Skład Komisji oceniającej prace literackie:

Towarzystwo Nasz Dom:

 1. Elżbieta Prządka
 2. Iwona Niemasz
 3. Krystian Krawczyk

Fundacja Pramerica:

 1. Katarzyna Kalinka
 2. Małgorzata Morańska
 3. 18 wolontariuszy Fundacji Pramerica

Gratulujemy zwycięzcom!

Dodatkowe informacje i osoba do kontaktu:

Elżbieta Prządka 508 106 152, e.przadka@naszdom.org.pl

Masz od 13 do 18 lat? Lubisz pisać i chcesz podzielić się z nami swoją twórczością? Czekamy na Ciebie!

Napisz bajkę i prześlij ją do nas na mail: bajka@naszdom.org.pl. Autorzy najciekawszych prac pojadą na profesjonalne dwutygodniowe warsztaty literackie! Daj się ponieść wyobraźni!

Osoba do kontaktu: Elżbieta Prządka 508 106 152

Termin nadsyłania zgłoszeń mija  31 maja 2017 roku.

Dokumenty do pobrania:
Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy
Umowa_Załącznik do regulaminu

 

Archiwum

Moje Marzenia

moje marzenia

Młodzi artyści plastycy!

Bardzo dziękujemy za nadesłane prace plastyczne i zaproszenie do Waszego świata marzeń. Na konkurs napłynęło ponad 180 prac z całej Polski. Każda praca była wyjątkowa i wybór tych najlepszych nie był łatwy. Prace oceniali Bea Rutkowska, Elżbieta Prządka, Robert Barański pod przewodnictwem artysty grafika  Rościsława Szwedowa z Fundacji Świat bez Wandalizmów. Zwycięzcy pojadą na warsztaty plenerowe już w czerwcu. Każde dziecko, które wzięło udział w konkursie, otrzyma od nas pamiątkowy dyplom. Realizujcie swoje marzenia!

Lista laureatów (w porządku alfabetycznym):

Andżelika K., lat 13 – Złocieniec

Berandetta B., lat 17 – Przemyśl

Iwona G., lat 15 – Warszawa

Jaśmina P., lat 13 – Tychy

Joanna W., lat 13 – Kościerzyna

Józef S., lat 17 – Rabka – Zdrój

Magdalena G., lat 16 – Żydowo

Natalia R., lat 16 – Bierutów

Piotr W., lat 13 – Gdańsk

Sylwia C., lat 15 – Bielsko-Biała

Ogłoszenie konkursu

Młodzi artyści plastycy– ogłaszamy KONKURS dla dzieci i młodzieży!

(…) w prawdę trzeba wierzyć, a w bajkę chce się wierzyć; w bajkę i ładny sen. I to się nazywa marzenie.Janusz Korczak – Kajtuś czarodziej

Chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie są Wasze marzenia. Podzielcie się nimi z nami, pokażcie dorosłym swój świat.

Czekamy na Wasze prace plastyczne wykonane na kartonie (lub innej powierzchni płaskiej) w dowolnej technice.

W konkursie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież w wieku od 13 do 18 lat z pieczy zastępczej instytucjonalnej i rodzinnej.

Dla zwycięzców Konkursu atrakcyjne nagrody!

Prace plastyczne  należy nadsyłać do 15 maja  br. na adres Towarzystwo Nasz Dom, Al. Zjednoczenia 34, 01-830 Warszawa.

Do prac należy dołączyć oświadczenie „Wyrażam zgodę (imię i nazwisko) na publikację całości lub fragmentu pracy na potrzeby promocji konkursu” (patrz załącznik w Regulaminie).

Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Powodzenia!

Głos dziecka

głos dziecka 1

Drogie Dzieciaki, Drodzy opiekunowie, wychowawcy!

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie „Głos dziecka”, dla każdego z Was przygotowaliśmy pamiątkowy dyplom. Wszystkie prace nadesłane na konkurs są bardzo ważnymi głosami w dyskusji na temat potrzeb dzieci. Z sześćdziesięciu prac, które do nas przyszły (22 literackie i 38 plastycznych) wybraliśmy te, które (w całości lub we fragmencie) zamieścimy w naszej publikacji. Każda osoba otrzyma nagrodę niespodziankę.

A oto lista autorów nagrodzonych prac:

Martyna, 15 lat, Skierniewice

Wiktoria, 13 lat, Radom

Emilian, 13 lat, Radom

Krystian, 10 lat, Radom

Mateusz, 12 lat, Radom

Patrycja, 14 lat, Radom

Aleksandra Szczepanik, 10 lat, Miejsce Piastowe

„Zielony Zakątek” Dzieci z grupy  „Pszczółki”, wiek 4-5 lat, Długołęka

Magda Sochaczewska, 16 lat, Sawin

Justyna Zielińska, 14 lat, Nowy Dwór Gdański

Dawid, 10 lat, Przemyśl

Sandra Jakubiak, 16 lat, Rybnik

Dominika, 13 lat, Dąbrowica

Andrzej, Przemyśl

Dawid Lipiński, 14 lat, Wrocław

Bartosz Cencora, 10 lat, Dąbrowa Górnicza

Wiktoria Sobecka, 10 lat, Warszawa

Anna Sadkowska, 13 lat, Warszawa

Agata, 16 lat, Pabianice

Patrycja, 14 lat, Pabianice

Karolina, 18 lat, Przemyśl

Jadwiga, 17 lat, Przemyśl

Kamila Janus, 18 lat, Nagłowice

Bożena Sosadzin, 15 lat, Piekary Śląskie

Daria Zdrojewska, 14 lat, Piekary Śląskie

Seweryn Zdrojewski, 13 lat, Piekary Śląskie

Magdalena Gawron, 10 lat, Nagłowice

Natalia Antoszewska, 11 lat, Nagłowice

Agnieszka, 10 lat, Nagłowice

Dorota Andrzejewska, 9 lat, Nagłowice

Angelika, 20 lat, Nagłowice

Wiktoria Gawron, 13 lat, Nagłowice

Doris2000, Nowy Dwór Gdański

JaChim, Nowy Dwór Gdański

Agnieszka, 17 lat, Dubienka

Aleksandra Hybiak, 11 lat, Kazimierz Biskupi

Patrycja Szcześniak, 17 lat, Golina

Klaudia Brzycka, 17 lat, Golina

Ogłoszenie konkursu

Towarzystwo Nasz Dom od 23 lat działa na rzecz dzieci znajdujących się trudnej sytuacji rodzinnej. Pracując nad kolejnym projektem dla Was, zauważyliśmy, że o dzieciach przebywających w domach dziecka, domach dla dzieci czy rodzinach zastępczych, o tym, co jest dla nich dobre, najczęściej wypowiadają się opiekunowie, wychowawcy, pracownicy socjalni, a tak rzadko wypowiadają się same dzieci. Chcielibyśmy to zmienić! Chcielibyśmy pokazać Wasz głos, głos dzieci. Chcielibyśmy, żebyście to Wy powiedzieli głośno, co jest dla Was ważne, co jest dla Was dobre. Dlatego prosimy Was o pomoc przy naszej najbliższej publikacji.

Prosimy o przesyłanie do nas na adres: sekretariat@naszdom.org.pl w terminie do 4 grudnia 2015 r.wypełnionego formularza zgłoszeniowego oraz Waszych wypowiedzi w formie prac pisemnych lub plastycznych na jeden z poniżej wybranych tematów:

 1. Jeśli byłabym/byłbym planetą, to kogo bym na nią zaprosiła/zaprosił?

 2. Każdy może pomagać. Ja chciałabym/chciałbym pomóc….

 3. Nie jest ważne, co się ma, ważne, czym dzielimy się z innymi. Ja chciałabym/chciałbym podzielić się….

Autor każdej pracy, która zostanie wybrana przez radę redakcyjną i opublikowana otrzyma NAGRODĘ NIESPODZIANKĘ, co zostanie ogłoszone 14 grudnia 2015 r.

Zachęcamy wszystkich do przelewania swoich myśli na papier i przesyłanie do nas. Jest to niepowtarzalna okazja, żeby wypowiedzieć swoje zdanie, żeby stać się współautorem publikacji.

Głos dziecka – formularz zgłoszeniowy

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij informację o plikach cookies