XXII edycja
Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie, Przedszkolaki oraz Rodzice
Ostatni rok był dla wszystkich czasem wyzwań. Nowa sytuacja zmieniła myślenie i działania. Zamknięte przedszkola i szkoły, nauka zdalna, potem hybrydowa, wirtualne spotkania, miały ogromny wpływ na Dyrekcję, Nauczycieli i Dzieci.
Dzięki wysiłkowi jaki włożyli Państwo oraz dzieci w XXI akcję Góra Grosza, udało się ponownie pomóc wielu podopiecznym Towarzystwa Nasz Dom na terenie całej Polski.
W tym roku również uruchamiamy zbiórkę. Pakiety XXII Góry Grosza z plakatem, listem przewodnim, instrukcją pakowania będziemy wysyłać do wszystkich placówek edukacyjnych już w październiku.
Będzie dla nas ogromnym zaszczytem, jeśli zdecydują się Państwo przyłączyć do tegorocznej Akcji na rzecz dzieci nie wychowujących się w swoich rodzinach.
Regulamin XXII edycji Góra GroszaPlakat XXII edycji Góra Grosza
Instrukcja Pakowania XXII edycji Góra Grosza
Dowody Wpłaty XXII edycji Góra Grosza

Bądźmy w kontakcie: Marta Jędrzejewska, 508 106 152, goragrosza@naszdom.org.pl
Cel Góry Grosza
Naszym zdaniem, najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. Około 70 tysięcy dzieci przebywających w pieczy zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.
Termin akcji Góra Grosza
Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 01.11.2021.
Przekazywanie monet na Urzędy Pocztowe 02.01.2022 do 30.06.2022.
Zbiórce monet mogą towarzyszyć imprezy przeprowadzane na terenie szkoły/przedszkola, takie jak np. festyny, przedstawienia i inne – w zależności od Waszych pomysłów. Czekamy na relacje, fotografie, prezentacje multimedialne. Swoje wrażenia z akcji możecie opisać na naszej stronie społecznościowej: www.facebook.com/towarzystwonaszdom. Zapraszamy! Przyłączcie się do nas!
Korzyści z uczestnictwa szkoły lub przedszkola w akcji
• Efekt wychowawczy – uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
• Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.
• Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z pieczy zastępczej.
Przypominamy, że akcja ma również charakter konkursu! Zgodnie z regulaminem, nagrodzimy szkoły/przedszkola, które zbiorą najwięcej – w całej Polsce oraz w każdym województwie. Szczegóły znajdują się w regulaminie akcji, który jest na stronie internetowej Towarzystwa Nasz Dom. Wykaz szkół/przedszkoli, które zajęły pierwsze miejsce w województwie znajduje się na stronie internetowej: www.towarzystwonaszdom.pl w zakładce Góra Grosza.
Góra Grosza w 5 krokach
1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie/przedszkolaki);
2. Przeprowadzenie zbiórki monet;
3. Policzenie zebranych monet i wypełnienie odcinków;
4. Zapakowanie zebranych monet zgodnie z instrukcją;
5. Odniesienie na Pocztę Polską monet wraz z odcinkami.
Ile do tej pory udało się zebrać pieniędzy w XXI edycjach?
ponad 44 000 000 zł!
Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie.

Gdzie odnieść paczkę po zakończeniu akcji?
Wraz z tym listem otrzymaliście pakiet informacyjny z dokładną instrukcją pakowania. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie instrukcji i właściwe zapakowanie paczki. Następnie zanieście paczkę/i na Pocztę. Paczki zostawiamy w okienku i nie płacimy za tę usługę!

Komu udzielamy wsparcia?
Z Waszą pomocą udzieliliśmy wsparcia dzieciom z różnych form pieczy zastępczej. Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które skorzystały z naszej pomocy. Szczegółowe informacje o tym, komu przyznano dotacje znajdziecie na stronie internetowej www.towarzystwonaszdom.pl
Z kim kontaktować się w sprawie Góry Grosza?
Jeśli macie jakiekolwiek pytania, bądź chcecie podzielić się wrażeniami z przeprowadzonej u siebie akcji Góra Grosza, skontaktujcie się z nami! Jesteśmy w biurze od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–15:00.
Koordynator Góry Grosza: Marta Jędrzejewska, tel. 508 106 152
Nasz e-mail: goragrosza@naszdom.org.pl
W imieniu naszym oraz wszystkich obdarowanych jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

Rekomendacje dla Góry Grosza w przypadku zdalnej nauki w szkołach.
1. Nauczyciele za pośrednictwem zdalnych platform e-learningowych – z których korzystają w swojej pracy – np. Microsoft Teams, przekazują informację uczniom i uczennicom o zbiórce Góry Grosza. Na godzinie wychowawczej rozmawiają z uczniami i uczennicami, na czym polega akcja i dlaczego zbieramy monety wykorzystując materiały promocyjne o akcji ze strony www (do pobrania na samym dole strony: dokumenty do pobrania).
2. Szkolni administratorzy stron, w ramach promocji akcji, mogą zamieścić na witrynach szkół informacje o Górze Grosza.
3. Zachęcamy do śledzenia i polubienia naszego profilu na: Facebook: https://pl-pl.facebook.com/towarzystwonaszdom, Instagram: https://www.instagram.com/towarzystwonaszdom/.
4. Uczniowie i uczennice zbierają u siebie w domu monety (patrz poniżej korzyści – efekty – z przystąpienia do Góry Grosza).
5. Nauczyciele mogą również przesyłać zdjęcia „skarbonek Góry Grosza” uczniów i uczennic z domu do nas, a my, za zgodą nauczycieli, wrzucimy zdjęcia na naszego facebooka i instagrama. W ten sposób stworzymy wielką, empatyczną społeczność nieobojętną na potrzeby dzieci, które wychowują się poza własną rodziną.
6. Kiedy będzie można wrócić bezpiecznie do szkoły – uczniowie i uczennice przynoszą grosze z sobą (już wcześniej policzone) i kierują się instrukcją pakowania.
7. Przypominamy, że Góra Grosza ma również charakter konkursu – nagradzamy placówki, które zbiorą jak najwięcej pieniędzy😊.
8. Pokażmy, że mimo pandemii, zbieramy grosze dla dzieciaków. Tym, którzy są z nami dziękujemy i zapraszamy jeszcze tych niezdecydowanych.