Pomiń linki w menu

Jak pomagamy

Wszystkie nasze działania służą wspieraniu dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej - stwarzaniu im warunków do bezpiecznego, wszechstronnego rozwoju.

Jak możesz pomóc?

Możemy pomagać na wiele sposobów, w zależności od tego co mamy do zaoferowania i na co jesteśmy gotowi. Każdy ludzki gest może budować siłę i wiarę.

Góra Grosza

Góra Grosza

XX edycja

Oddawanie Góry Grosza na Poczcie

UWAGA WAŻNA INFORMACJA
W związku z rządową decyzją o zamknięciu szkół i przedszkoli przedłużamy termin bezpłatnego oddawania Góry Grosza na poczcie do końca lipca br.

Powitanie

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie szkół i Przedszkolaki.

Góra Grosza ma 20 lat!

Jest dorosła! To, jak duża urośnie na dwudzieste urodziny, zależy od Was. Potrzebujemy Was, by pomagać dzieciom, które są w trudnej sytuacji i nie mieszkają ze swoimi rodzicami.

Mamy w archiwum wiele pięknych dowodów naszej pomocy. Setki podziękowań, liczne zdjęcia, a wśród nich: uśmiechnięta Kasia na obozie literackim, Marek w swoim wymarzonym pokoju, Małgosia na kursie rysunku, Adrian trzymający świadectwo szkolne z dobrymi ocenami czy szczęśliwy Andrzej z rodzeństwem i ze swoją mamą. Każde zdjęcie to osobna, wzruszająca historia.

Cieszymy się, że jesteście z nami i razem tworzymy empatyczną społeczność!

Dzieci, które kilkanaście lat temu same zbierały monety, dziś są już dorosłe.  Teraz ze swoimi pociechami wspierają naszą inicjatywę. Z sentymentem wspominają zbiórki groszaków i pokazują kolejnemu pokoleniu, jak ważne jest bezinteresowne pomaganie. Uczniowie/uczennice, przedszkolaki  przystępują do akcji i  tym samym tworzą kapitał społeczny i budują solidaryzm. Widzą, że szkoła to także miejsce na lekcje wrażliwości, zrozumienia  i tolerancji.

To dzięki Wam nasza działalność jest możliwa! To jest Wasz wielki sukces!  Grosze to prawdziwa pomoc dla tysiąca dzieci z instytucjonalnej czy rodzinnej pieczy zastępczej.

Uważnie pochylamy się nad każdą zgłoszoną prośbą i wspólnie decydujemy, jakie podjąć działania. Czasami jest to wsparcie materialne, czasami specjalistyczne. Góra Grosza pozwala nam na prowadzenie małych domów i mieszkań dla usamodzielnianych wychowanków. Tam dzieci i młodzież  bezpiecznie rozwijają się i planują swoją przyszłość, gdy trwa kryzys w ich rodzinie. Wasze grosze nie tylko wspierają talenty i zainteresowania naszych podopiecznych z całej Polski, ale też umożliwiają prowadzenie trzech Specjalistycznych Ośrodków – „Port”, gdzie dziecko i jego rodzina mogą otrzymać pomoc.

Dlatego zbierajmy Górę Grosza!

Bardzo dziękujemy za Wasze dotychczasowe zaangażowanie, włożony trud i każdy grosik. Mamy nadzieję, że przy jubileuszowej edycji również będziecie z nami. Mamy też nadzieję, że zaprosicie innych,  żeby przyłączyli się do akcji.

W imieniu dzieci, którym pomagamy, a także naszego Zespołu, który pracuje nad akcją Góra Grosza, z serca dziękujemy!

Iwona Niemasz – Przewodnicząca Towarzystwa Nasz Dom

Elżbieta Prządka – koordynatorka Góry Grosza

Drogi Nauczycielu, prosimy, przeczytaj ten list uczniom/przedszkolakom i podziel się własnym doświadczeniem związanym z Górą Grosza. Pokaż im, że to oni pomagają swoim rówieśnikom. Na naszej stronie http://towarzystwonaszdom.pl/scenariusze-lekcji/ przygotowaliśmy dla Was wiele przydatnych materiałów z obszaru, w którym działamy. Zachęcamy do pobrania ich i wykorzystania na lekcjach jak również zachęcamy  do tworzenia swoich autorskich scenariuszy i podzielenie się nimi z nami. Wasze scenariusze mogą zostać umieszczone na naszej stronie.

 

Informacje o akcji

Cel Góry Grosza

Naszym zdaniem, najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

Termin akcji Góra Grosza

Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku. Zbiórce monet mogą towarzyszyć imprezy przeprowadzane na terenie szkoły/przedszkola, takie jak np. festyny, przedstawienia i inne – w zależności od Waszych pomysłów. Czekamy na relacje, fotografie, prezentacje multimedialne. Swoje wrażenia z akcji możecie opisać na naszej stronie społecznościowej www.facebook.com/towarzystwonaszdom

Zapraszamy! Przyłączcie się do nas!

Korzyści z uczestnictwa szkoły lub przedszkola w akcji

  • Efekt wychowawczy – uświadomienie uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
  • Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i uczniów na rzecz potrzebujących dzieci.
  • Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

Przypominamy, że akcja ma również charakter konkursu! Zgodnie z regulaminem, nagrodzimy szkoły/przedszkola, które zbiorą najwięcej w całej Polsce oraz w każdym województwie. Szczegóły znajdują się w regulaminie akcji, który jest na stronie internetowej Towarzystwa Nasz Dom. Wykaz szkół/przedszkoli, które zajęły pierwsze miejsce w województwie znajduje się na stronie internetowej: www.towarzystwonaszdom.pl w zakładce Góra Grosza.

Góra Grosza w 5 krokach

  1. Utworzenie komitetu organizacyjnego (opiekun akcji i uczniowie/przedszkolaki);
  2. Przeprowadzenie zbiórki monet groszowych;
  3. Policzenie zebranych monet i wypełnienie odcinków;
  4. Zapakowanie zebranych monet zgodnie z instrukcją;
  5. Odniesienie na Pocztę Polską monet wraz z odcinkami.

Ile do tej pory udało się zebrać pieniędzy w ramach akcji?

Dzięki Wam, całej kadrze pedagogicznej, uczniom, przedszkolakom i rodzinom udało nam się zebrać:

40 646 155,02 zł!

Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzacie.

Gdzie odnieść paczkę po zakończeniu akcji?

Wraz z tym listem otrzymaliście pakiet informacyjny z dokładną instrukcją pakowania. Bardzo prosimy o uważne przeczytanie instrukcji i właściwe zapakowanie paczki. Następnie zanieście paczkę/i na Pocztę. Paczki zostawiamy w okienku i nie płacimy za tę usługę!

Komu udzielamy wsparcia?

Z Waszą pomocą udzieliliśmy wsparcia dzieciom z różnych form pieczy zastępczej. Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci, które skorzystały z naszej pomocy. Szczegółowe informacje o tym, komu przyznano dotacje znajdziecie na stronie internetowej www.towarzystwonaszdom.pl

W imieniu naszym oraz wszystkich obdarowanych jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

Z kim kontaktować się w sprawie Góry Grosza?

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, bądź chcecie podzielić się wrażeniami z przeprowadzonej u siebie akcji Góra Grosza, skontaktujcie się z nami! Jesteśmy w biurze od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30–16:00.

Koordynatorka Góry Grosza:

Elżbieta Prządka, tel. 508 106 152 lub 501 860 916; e-mail: goragrosza@naszdom.org.pl

Dokumenty do pobrania:

Plakat

20_edycja_Regulamin akcji

List do dzieci, młodziezy i nauczycieli

Dowód wpłaty

 

 

 

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij informację o plikach cookies