Projekt „Dzieciom, rodzicom, seniorom – usługi społeczne dla mieszkańców Słupska”
Towarzystwo Nasz Dom wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Słupsku oraz z Fundacją Indywidualnego Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Progresja” realizują projekt pn. „Dzieciom, rodzicom, seniorom – usługi społeczne dla mieszkańców Słupska” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Działanie 06.02.Usługi społeczne
Podziałanie 06.02.02. Rozwój usług społecznych
Wartość projektu
Wartość projektu: 5 158 826,52 PLN
Dofinansowanie z UE: 4 900 885,19 PLN
Cel
Celem działań projektowych jest stworzenie miejsc świadczenia usług społecznych w mieście Słupsku i zapewnienie ich trwałości po zakończeniu realizacji projektu.
Okres realizacji projektu
II 2018 – XII 2020
Grupa docelowa
Wsparcie w ramach projektu otrzymają rodziny w kryzysie, u których zdiagnozowano bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, rodzice chcący podnieść swoje kompetencje rodzicielskie oraz dzieci w ramach profilaktyki zachowań aspołecznych. Oferta dedykowana jest dla mieszkańców Słupsk.
Działania
W ramach projektu przewidziano szereg działań, których celem jest świadczenie kompleksowych, profesjonalnych usług społecznych, m.in.:
– psychoterapia indywidualna,
– terapia par,
– terapia rodzin,
– socjoterpia dla dzieci ( zajęcia grupowe dla dzieci w wieku od 9-12 lat),
– socjoterapia dla młodzieży ( zajęcia grupowe dla młodzieży 13-15 lat),
– konsultacje pedagogiczne i psychologiczne,
– warsztaty umiejętności rodzicielskich,
– warsztaty komunikacji par,
– grupa wsparcia dla rodzin (rodziny biologiczne, zastępcze, adopcyjne),
– warsztaty dla osób w trakcie i/lub po rozstaniu/rozwodzie.
Efekty
Działania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do podniesienia standardu życia rodzin zamieszkałych na terenie miasta Słupska. Planowane działania nastawione są na poprawienie komunikacji między poszczególnymi członkami rodziny, relacji partnerskich. Zajęcia dedykowane dla rodziców I opiekunów przyczynią się do podniesienia poziomu ich pedagogizacji czego efektem może być ograniczenie ilości dzieci kierowanych do pieczy zastępczej. Dzieci I młodzież objęte oddziaływaniami będą w stanie nawiązywać satysfakcjonujące relacje rówieśnicze.