
3300 godzin z dziećmi! Tyle czasu wolontariusze Portu spędzili z dziećmi w minionym roku, pomagając rodzinom zastępczym w Warszawie. Na czym dokładnie polega pomoc wolontariuszy opowiada Katarzyna Kieszek w wywiadzie dla Ochotników Warszawskich.
„Rozpoczynaliśmy do wolontariatu, to było w 2009 roku. W tej chwili, mamy ofertę praktyk studenckich dla studentów psychologii i osobną ofertę praktyk dla studentów innych kierunków humanistycznych, mamy również staż zawodowy, i oczywiście nasz długoletni program wolontariatu.
Osoby, które zgłaszają się do nas z chęcią wspierania rozwoju naszych podopiecznych robią to na wielu płaszczyznach. Podopieczni, którzy znajdują się pod opieką Ośrodka to dzieci w wieku od 0 do 21 lat. Mamy grupy wolontariuszy, stażystów, praktykantów, którzy wspierają Rodzinne Domy Dziecka czy rodziny zastępcze zawodowe pełniące funkcje Pogotowia Rodzinnego, w opiece nad maluszkami.
Tutaj mamy niemowlaki oraz dzieci do 6 roku życia. Duża rzesza naszych wolontariuszy, praktykantów i stażystów pomaga w czynnościach opiekuńczo-pielęgnacyjnych oraz uczy dzieci nowych umiejętności, pomaga rozwijać rączkę, koncentrację, koordynację oko-ręka. To kluczowe umiejętności dla dziecka jeśli myślimy o jego dalszym rozwoju.
Są wolontariusze, którzy zabierają starsze dzieciaki w miasto i pokazują ofertę kulturalną Warszawy, która jest np. bezpłatna, Zależy nam na tym, aby pokazywać dzieciom atrakcje, które nie wymagają nakładów finansowych i z których same w przyszłości będą mogły korzystać. Z naszego doświadczenia wynika, że to co dzieci cenią najbardziej, to poświęcony im czas, okazanie im szczerego i autentycznego zainteresowania, przejęcia się ich losem. Duża grupa wolontariuszy i praktykantów pomaga podopiecznym edukacyjnie.”
Fragment wywiadu przeprowadzonego przez Panią Monikę Makuch.
Do lektury tekstu pełnego wywiadu zapraszamy na stronę Ochotników Warszawskich:
Wolontariat na rzecz rozwoju dziecka. O współpracy z Ośrodkiem PORT opowiada Pani Katarzyna Kieszek.