Pomiń linki w menu

Jak pomagamy

Wszystkie nasze działania służą wspieraniu dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej - stwarzaniu im warunków do bezpiecznego, wszechstronnego rozwoju.

Jak możesz pomóc?

Możemy pomagać na wiele sposobów, w zależności od tego co mamy do zaoferowania i na co jesteśmy gotowi. Każdy ludzki gest może budować siłę i wiarę.

3300 godzin z dziećmi – wolontariat w Porcie Warszawa

3300 godzin z dziećmi! Tyle czasu wolontariusze Portu spędzili z dziećmi w minionym roku, pomagając rodzinom zastępczym w Warszawie. Na czym dokładnie polega pomoc wolontariuszy opowiada Katarzyna Kieszek w wywiadzie dla Ochotników Warszawskich.

„Rozpoczynaliśmy do wolontariatu, to było w 2009 roku. W tej chwili, mamy ofertę praktyk studenckich dla studentów psychologii i osobną ofertę praktyk dla studentów innych kierunków humanistycznych, mamy również staż zawodowy, i oczywiście nasz długoletni program wolontariatu.

Osoby, które zgłaszają się do nas z chęcią wspierania rozwoju naszych podopiecznych robią to na wielu płaszczyznach. Podopieczni, którzy znajdują się pod opieką Ośrodka to dzieci w wieku od 0 do 21 lat. Mamy grupy wolontariuszy, stażystów, praktykantów, którzy wspierają Rodzinne Domy Dziecka czy rodziny zastępcze zawodowe pełniące funkcje Pogotowia Rodzinnego, w opiece nad maluszkami.

Tutaj mamy niemowlaki oraz dzieci do 6 roku życia. Duża rzesza naszych wolontariuszy, praktykantów i stażystów pomaga w czynnościach opiekuńczo-pielęgnacyjnych oraz uczy dzieci nowych umiejętności, pomaga rozwijać rączkę, koncentrację, koordynację oko-ręka. To kluczowe umiejętności dla dziecka jeśli myślimy o jego dalszym rozwoju.

Są wolontariusze, którzy zabierają starsze dzieciaki w miasto i pokazują ofertę kulturalną Warszawy, która jest np. bezpłatna, Zależy nam na tym, aby pokazywać dzieciom atrakcje, które nie wymagają nakładów finansowych i z których same w przyszłości będą mogły korzystać. Z naszego doświadczenia wynika, że to co dzieci cenią najbardziej, to poświęcony im czas, okazanie im szczerego i autentycznego zainteresowania, przejęcia się ich losem. Duża grupa wolontariuszy i praktykantów pomaga podopiecznym edukacyjnie.”

Fragment wywiadu przeprowadzonego przez Panią Monikę Makuch.

Do lektury tekstu pełnego wywiadu zapraszamy na stronę Ochotników Warszawskich:
Wolontariat na rzecz rozwoju dziecka. O współpracy z Ośrodkiem PORT opowiada Pani Katarzyna Kieszek.

 

 

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij informację o plikach cookies